Vraag: “Watter spesifieke bestanddele bevat anti-depressante wat ’n mens se seksuele drang beperk?”

DR ETIENNE KOK, ’N MEDIESE DOKTER, SEKSUOLOOG, PSIGOTERAPEUT EN HUWELIKSBERADER, ANTWOORD:

Daar bestaan ’n baie komplekse verhouding tussen depressie, die behandeling daarvan en seksuele disfunksie. Daar is ’n groot verwantskap tussen depressie en seksuele disfunksie, en veral seksuele drang (libido) kan verbeter wanneer depressie suksesvol behandel word.

Ongelukkig kan van die medikasie wat gebruik word om depressie, angstigheid en ander sielkundige of psigiatriese probleme te behandel, seksuele disfunksie veroorsaak (veral vertraagde ejakulasie by mans), wat weer daartoe kan lei dat mense nie die medikasie wil neem nie of ophou om dit te gebruik.

Dit is moeilik om te bepaal of seksuele probleme deur depressie veroorsaak word of eerder ’n gevolg van die behandeling daarvan is. Depressie word gewoonlik met ’n groep middels behandel, wat die SSRI’s (“Selective Serotonin Reuptake Inhibitors”) genoem word. Daar is ook die sogenaamde SNRI’s (“Seretonin Noradrenalin Reuptake Inhibitors”) en atipiese middels wat vir die behandeling van depressie gebruik word.

Daar is ook ouer middels op die mark, wat steeds vir die behandeling van depressie gebruik word, wat baie newe-effekte (insluitende seksuele disfunksie) het. Dit staan bekend as die trisikliese anti-depressante (TAD’s) en die mono-amien oksidase-inhibeerders (MAOI’s).

Dit wil voorkom of die anti-depressante wat suiwer op die serotonien-neuro-oordragstof werk die meeste seksuele newe-effekte het en dié wat op beide serotonien (ook bekend as 5-Hidroksietriptamien, oftewel 5HT) en noradrenalien werk, minder newe-effekte het. En dat dié wat meer op dopamien en melatonien werk, die minste seksuele newe-effekte het. Dit is egter nog steeds baie afhanklik van die individu en sy of haar reaksie daarop.

As iemand kla dat hy depressief is en ook seksuele probleme ervaar, kan dit ’n teken wees dat die medikasie of behandeling vir die depressie nie doeltreffend werk nie of dit kan as gevolg van ’n newe-effek van die medikasie wees.

As ’n mens seksuele probleme ervaar ná jy met die behandeling van depressie begin het, is dit belangrik om dit met jou algemene praktisyn of psigiater te bespreek. Hy of sy kan dan besluit om jou anti-depressant te verander na ’n middel wat dalk minder tot geen seksuele newe-effekte het nie of jou depressie doeltreffender sal behandel.